Skocz do zawartości
Forum Android | CyanMod

Optymizacja czyli przyspieszenie telefonu X10


tiestobunio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Znalazłem w internecie bardzo ciekawy poradnik jak przyspieszyć fona,a oto i On:

1. Root – Podstawa. Bez tego nie zaczniemy robić nic. Najprościej wyjaśnić to
możemy na komputerach : jeśli masz roota na telefonie, to tak, jakbyś
miał/a konto admina na PC-cie. Po wgraniu roota w menu telefonu dostajemy
ikonkę SuperUser.
Polecam program Z4Root – bezstresowy, klikamy 1 przycisk i po sprawie. Link
2. BusyBox – Nie będę rozpisywać się, przytaczając teksty skopiowane z Wikipedii czy innych stron informacyjnych. Busybox to program, który pozwala nam ingerować w sferę systemową/software’ową. Sprawa taka jak z rootem – bez
niego ani rusz.
Busybox’a pobieramy bezpośrednio z Android Marketu.
3. xRecovery – Na wstępnie należy mi wspomnieć o świetnym geniuszu jednego z
programistów/developerów do spraw Xperii – Zdziha. Jego starania
doprowadziły do stworzenia czegoś, co pozwala wgrywać nam różne łatki i
dodatkowe oprogramowania za pomocą paru/parunastu kliknięć. 2 poprzednie
punkty są wymagane aby xRecovery w ogóle “pociągnął” icon_razz.gif?m=1129645325g .
–> Download <–
Instalujemy jak zwykłą aplikację i następnie wchodzimy w xRecovery Installer (w menu telefonu) i klikamy Install xRecovery.
4. JiT – To nazwa w skrócie. Bez skrótu: Just-In-Time. Kolejny program, zoptymalizowany pod Xperię (wersja v2) “program/oprogramowanie” (bo nie wiem jak to inaczej nazwać), które zwiększa wydajność procesora (W X10 – Snapdragon QSD8250), ale nie podkręca go. Jeden z najważniejszych punktów w tym poradniku. Daje naprawdę duże różnice w benchmarkach typu Quadrant lub Linpack, ale i w użytku codziennym (płynniejsze przechodzenie do menu-pulpit i odwrotnie, pulpit-pulpit i oczywiście to, co lubią chyba wszyscy – gry. O nich więcej w innych tematach, które będę zamieszczać w miarę rozwoju bloga).
–> Download <–
Po ściągnieciu wypakuj plik update.zip do głównego folderu w karcie pamięci.
Instalacja JiT-a jest dość prosta. Po ukończeniu trzech poprzednich punktów wyłączamy telefon, i kiedy znowu go włączamy po pojawieniu się napisu Sony Ericsson zaczynamy wciskać (nie trzymamy, wciskamy) energicznie w przycisk cofania/back (ten po prawo). Pojawi nam się coś a’la BIOS w komputerach.
Wybieramy Install Custom Zip (poruszamy się w menu za pomocą przycisków głośności, tych po boku telefonu) i klikamy Install /sdcard/update.zip. Resztę robi za nas telefon. Potem wciskamy Reboot Phone i gotowe, pozwalamy
mu się włączyć normalnie (pierwsze uruchomienie będzie dłuższe – nic nie popsuliście – to normalne).
5. Multitouch – wydaję mi się, że wiele osób wie o co chodzi, ale na wszelki wypadek krótko : możliwość obsługi jednocześnie więcej niż 1 dotyku na ekranie telefonu.
6. Multitouch fix – parę usprawnień wprowadzonych do MT/DT w X10. Więcej info na temat fixa i ogólnie MT/DT pod tym adresem, TU i TU
7. Programy – Nasz telefon to także masa ciekawych programów, które zainstalowane nie obciążają systemu, a czasem możemy się dowiedzieć więcej o tym, co kupiliśmy (lub używać mobilnego GG i tym podobne). Paczka i opis wszystkich programów, które Wam polecam zamieściłem w TYM temacie. Nie trzeba instalować wszystkich, co komu potrzebne. ^^
8. Usuwanie zbędnych aplikacji systemowych/wersji trial z telefonu – Tutaj radzę czytać uważnie. Możemy wiele naprawić i przyspieszyć ale i popsuć. Potrzebne będą nam programy Titanium Backup i Root Explorer. To dosyć potężne bazy danych i programów, które kryją się w naszym telefonie. I przeszkadzają. Niektóre z nich to 30-dniowe wersje jakiś płatnych programów, inne są, bo są, jeszcze inne można zastąpić czymś innym, lepszym, sprawniejszym, mniej pamięciożernym i co ważne – nie uruchamiającym się wraz z systemem. Niektórych natomiast nie wolno usuwać, bo najprościej w ten sposób rozsypać system icon_smile.gif?m=1129645325g .
Oto programy, które możecie usunąć bez żadnych obaw:
(Usuwamy za pomocą Titanum Backup, Root Explorer lub Android Commander)
- Quadrapop – Chyba, że Wam się podoba ta gierka, mnie niezbyt icon_razz.gif?m=1129645325g .
- Wisepilot – Nawigacja GPS. Przykład 30 dniowej wersji trial.
- MoxierMail – Synchronizacja kont e-mail.
- OfficeSuite – Coś w rodzaju eksploratora plików, tyle że bez możliwości
edycji większości rzeczy, głównie do “oglądania” co mamy w telefonie icon_razz.gif?m=1129645325g .
Dużo lepszym rozwiązaniem jest ASTRO (program niezbędny do instalowania
oprogramowania) lub Root Explorer (będzie potrzebny przy następnych
punktach także zasysać, nie pytać ;]).
- Facebook – Nie rozpisuję się. Usuwajcie, jeśli nie używacie. Jeśli używacie…
też usuńcie xD. Można bowiem wejść na swój profil bezpośrednio przez przeglądarkę.
- PlayNow – Jeśli tego nie używamy (jest to serwis z płatnymi grami, muzyką itp.)
to należy usunąć 3 apk: playnowappinstaller.apk , playnowback.apk i playnowclient.apk
- Timescape – Program, który jest na licencji Sony Ericssona. Ich własna aplikacja może i wygląda ładnie, przydatna jeśli mamy dużo kont na różnych portalach, ale włącza się wraz z system, po wyłączeniu jej nie mija 5 minut i znów mamy ją w procesach. Wiele osób mówi, że telefon może się posypać, ja sprawdziłem i u mnie nic takiego nie miało miejsca .
Aplikacje, odpowiadające za Timescape to : TimescapePluginManager.apk , TimeScapeProvider.apk ,
Timescape-smallui.apk , uWlopProvider.apk , SnsContactImageCacheProvider.apk
- Creatouch – Usunąłem odrazu, po zrobieniu roota. Program do całkiem ciekawego na krótką metę “tworzenia” różnorakich tapet, słów i rysunków a’la Picasso icon_biggrin.gif?m=1129645325g .
- EManual – Przewodnik po telefonie, taki samouczek. Chyba nie jesteśmy na tyle głupi (bez obrazy), żeby samemu się czegoś nie nauczyć? Usuwamy EManual.apk i EManualLauncher.apk i po kłopocie ^^
Tu może pewne sprostowanie. Jeśli któryś program ma do usunięcia parę plików apk, które podałem wyżej, warto wspomnieć, że w jakimś stopniu ingeruje w system, a złośliwość rzeczy martwych zna chyba każdy. Polecam zrobić sobie jakiś folder na karcie SD, nazwać jak wam się podoba i za pomocą Root Explorera przenieść dane pliki z folderu system/app do waszego folderu na karcie. W ten sposób zabezpieczycie się przed jakimiś niepowołanymi crashami. Jeśli wszystko będzie działać jak trzeba można ten folder potem usunąć. Apk przenosimy za pomocą przycisku Move i następnie Paste, aby wkleić.
Wymieniać można jeszcze wiele, sam już nie pamiętam dokładnie, jakie aplikacje usuwałem. Te które wyżej wymieniłem są raczej zbędne, ale to już każdy sam zdecyduję. Poza Timescape’em raczej wszystko jest proste i nie będzie powodować skutków uboczonych (Timescape też nie powienien). Poza nim można usunąć również PC Companion – sterowniki do komputera, które pozwalają nam łączyć się z telefonem. Nie usuwałem, ponieważ często go używam. Jeśli ktoś czuję taką potrzebę wystarczy usunąć PcCompanion.apk , wywalić dop.iso z /data/dop.iso, a także Telenor_Wrapper.apk i ReadyToRun.apk . Powtarzam, że PCCompanion NIE TESTOWAŁEM.
9. SysCtl – Program dostępny nawet z poziomu Android Marketu. Powoduję jeszcze szybsze działanie aplikacji, uruchamianie ich, przechodzenie z pulpitu do menu i tak dalej. Ogólnie same plusy icon_biggrin.gif?m=1129645325g
Co i jak? Chyba prościej już być nie może.
- Ściągnij SysCtl z Marketu
- Po instalacji, wejdź w menu i odszukaj “Sysctl Config”
- Po wejściu zaznacz Sysctl Support i Oom Allocating Task
- Zresetuj telefon. Koniec !biggrin.png
10. Build.prop – Plik bardzo ważny dla naszego telefonu. Ingerowanie w jego edycję może powodować problemy, jeśli coś źle wpiszemy bądź nie wykonamy komendy do końca.
Podam Wam jedną komendę, która pomoże jeszcze bardziej zoptymalizować pracę naszego telefonu.
- Otwórz plik Build.prop (lokalizacja (otwieramy Root Explorerem) -> /system)
- Zjedź na sam dół i dopisz 2 linijki (jedna komenda pod drugą!)
- dalvik.vm.heapsize=48m
- dalvik.vm.execution-mode=int:jit
- Skończone!



Bardzo dziękuję za opisanie tak wspaniałego poradnika oraz rozumiem,ze to wymagało długiej pracy przy tym.

Poradnik by: DiKeJ ze strony http://ixperiax10i.wordpress.com



Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz - Warunki użytkowania, Polityka prywatności