Skocz do zawartości
Forum Android | CyanMod
  • 0

[Samsung Galaxy Ace 2 GT-I8160] Powrót do stockowego firmware i ponowne wgranie CyanogenMod 11


HostisSupremus

Pytanie

Witam,
Mam kilka (sporo) pytań w nawiązaniu do [Galaxy Ace II] Jak wgrać/zainstalować ROM?.
Wiem, że trochę odkop + na pierwszy rzut oka duplikat, ale kwestia nieco bardziej złożona, a nie chcę się odnosić przez linki, bo i tak ich masę wrzucę poniżej - z góry sorry za zewnętrzne. Dodatkowo są tutaj linki aktualne na dzień dzisiejszy (2015-07-09) + jest to oczami 'świeżaczka', więc może komuś się przyda? Postaram się wszystko w miarę składnie opisać - sorry, będzie długi opis pewnie ;) A jeśli wszystko pójdzie OK, chętnie jako 'podziękowanie' przerobię to na tutka.
Pls o info gdzie przerzucić, w razie gdybym wrzucił nie do tego działu, co trzeba.

Problem: 'czysta' instalacja CM11 na Ace 2 (GT-I8160): powrót do stockowego romu, root, CMW recovery, CM 11.

Wyjściowa sytuacja: brandowy firmware - bodajże 2.3.6

  • Update do wersji 4.1.2 (Kies lub po włączeniu telefonu sam się odpalił - nie pamiętam).
  • Wgrany za pomocą Odin 3.07 niebrandowy firmware - wg tego: http://bit.ly/1LYvX5e
  • Root wg tego.
  • Zauważyłem, że mam coś mało RAM, więc zastosowałem rozwiązanie stąd.
  • Odinstalowany Kies oraz sterowniki Samsung, w ich miejsce zainstalowana wersja 1.5.51.0 x64 sterów Samsunga (bez Kies).
  • Zainstalowane Android SDK (tools, platform-tools, extras - google usb drivers, adb i fastboot dodane do Windowsowej Path). Pomocne (dane trochę nieaktualne) było to info.
  • Przeczyszczenie tempów i rejestru pod Windą - tak dla pewności.

Wgranie CM 11 wg postu z forum (naprawdę zajebiście opisany, tylko mały chaos z linkami).
Na początek ponownie wgrałem powyżej wymieniony stock (żeby usunąć efekt rootowania), stery Samsunga - pod linkiem z forum już ich nie ma, ale miałem powyżej podane, root wykonany tym razem plikami z postu na forum, recovery podobnie, CM 11 - na forum link był do starszej wersji chyba albo nie jeździł. Mała różnica we wgrywaniu GAPPS - miałem za małą kartę SD i nie mogłem na raz wrzucić ROM i GAPPS, więc po wgraniu ROM reboot do system, wrzucenie GAPPS na SD, z poziomu CMW Recovery wgranie ich, użyłem wersji Aroma.

Wszystko gra na tym etapie i jest super-extra, ale szukając idealnej konfiguracji mieszam z formatowaniem, partycjonowaniem, przestawianiem pamięci, instalacją dziwnych apek, odwoływaniem uprawnień etc. Ostatecznie wszystko działa jak działało, ale czuję że namotałem za mocno i chciałbym parę rzeczy zmienić - znowu szukając idealnej konfiguracji + gdzieś w poście czytałem, że ROM maclawa pod Ace 2 jest 'robiony odwrotnie' czy coś takiego i chcę spróbować 'robionego normalnie'.

Pomęczyłem, a teraz właściwe pytania dot. głównie 'planu' jak to zrobić - telefon może nie nówka, ale nie mam kasy na nowszy + ten mi naprawdę odpowiada i nie chciałbym trzymać w ręku 'cegły'.

Po pierwsze czy istniej bezpieczna w miarę możliwość wgrania/instalacji OS 'na czysto' - tak jak np. Windy lub Lina (format całej wewn. pamięci czy tam obydwu, a następnie wgranie/instalacja)?

Obecnie na PC mam Odin 3.09 (przedtem 3.07), stery Samsung, Android SDK, jeśli byłoby to w czymś przydatne to również Cygwin i Git. Na tel. CM 11.

Jeśli nie to:

  • Powrót do stockowego romu.
    Czy wystarczy wgrać Odinem jednoplikowy ROM? Gdzieś czytałem, że mogą być problemy bo stock jest JB 4.1.2, a na tel. mam KK 4.4.4, więc radzone było jeszcze plik ops bodajże i coś o kernelu? Problem polega na zbyt dużej ilości info w necie i mojej ograniczonej wiedzy - info z plikiem OPS jest chyba z 2012 roku, więc dotyczy starszej wersji CM oraz stocka, natomiast na YT jest nieco aktualniejszy opis i sam ODIN: http://bit.ly/1LYBkBp+ naprawdę tego potrzebuję: Codina ROM Manager? Jeśli istnieje naprawdę potrzeba wgrania OPS + kernela nowego, to pls o link skąd w miarę najbardziej aktualny + ew info jak to zrobić - może być link, może być EN, byle aktualny ;)
  • Root.
    Gdy używam wersji podanej na forum nie mogę uaktualnić Superuser, Titanium Backup zaleca po zainstalowaniu użycie SuperSu zamiast Superuser, nie wiem jak to ująć, ale superuser wydaje się być 'wpisany w system' i na 'dzień dobry' udziela uprawnień root'a jakimś tam aplikacjom, a wolałbym mieć nad tym kontrolę (nie wiem czy słusznie), jądro ma w nazwie 'dirtyroot@novafusion.pl' co mnie już w ogóle niepokoi (znowu nie wiem czy słusznie - wolałbym clean root). Podsumowując wolałbym użyć innego, np. wg tego: http://bit.ly/1LYxx76(supersu + busybox są widziane przez Google Play i mogę je uaktualnić). Tylko pytanie czy z tym, który chciałbym użyć wszystko zadziała? Ew. jestem otwarty na sugestie ;)
  • Następnie reboot → recovery mod → update from external sd (CMW Recovery z postu) → reboot
  • ROM: czy ROM TeamCanjica (cm-11-20140807-UNOFFICIAL-codina.zip) będzie OK zamiast użytego ROM'u maclawa.
  • GAPPS: w poście na XDA dot. CM TeamCanjica jest link do http://bit.ly/1HiibpU, ale chciałbym użyć wersji Aroma - ROM jest z 2014-08-07, a GAPPS Aroma są z 2014-06-12, więc starsze, a PA są z 2015.
    I pytania:
    Czy i ew. który pakiet PA GAPPS pozwoli na wybiórczy install apsów google oraz odinstalowanie wybranych aplikacji systemowych?
    Lepiej Aroma czy PA i ew. dlaczego?
  • Install ROM + GAPPS
    Proces:

    ROM + GAPPS na SD → Power off (z poziomu telefonu) → advanced → wipe dalvik cache → wipe cache partition → wipe data/factory reset → reboot, power off czy nic? → install zip from SD → wybieram rom (przezywać na update?) → reboot, power off czy nic? → install zip from SD → wybieram gapps → reboot
    Pytania:
    Co do pkt. 3 i 6 czy robić wipe wszystkiego włącznie z dalvik cache i w jakich momentach? Gdzieś czytałem, że wystarczy power-off z poziomu recovery, ale nie jestem pewien?
    Odinstalowanie których systemowych apek przy instalacji GAPPS jest 'bezpieczne'?

To chyba wszystko - z góry dzięki za cierpliwość i pomoc :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Root z głowy :D

Cała reszta też gra i trąbi: recovery, root, pamięć, CM i gapps - dzięki za pomoc, odpowiedzi i całą resztę - padam na twarz (2 dni?), zatem jutro wszystko polubię/docenię etc., bo dosłownie agonia :D


OK, minęło 6 dni i 'straciłem' całe wolne na zabawę z romami i ich opcjami, ale w sumie mógłbym się tak bawić cały czas, jakby mi ktoś za to płacił.
W międzyczasie miałem na chwilę Liquidsmooth - fajny, ale ostatecznie CM wzbudza moje zaufanie bardziej + wydaje mi się lepiej spolszczony.

Dzięki jeszcze raz za pomoc.

Parę rzeczy musiałem zrozumieć w międzyczasie albo odtłumaczyć na swoje :D
Nie ważne jaki wrzucę 'zestaw root' przed wgraniem custom roma, bo on 'nadpisze' to swoim - byle działał.
Tak, jak napisał @PeliKan - na stocku mam temp recovery, gdybym od razu uwierzył na słowo nie straciłbym paru godzin na szukanie 'lepszego rozwiązania' :D
Problemy z kartą są odgórne przy KK i trzeba z tym żyć jak z robakami i chorobami, chociaż ostatecznie da się z tym coś tam zrobić.

Ostatecznie poleciałem z tym tak, jak poniżej, chociaż pewnie część czynności jest zupełnie zbędna:

  • Na CM 11, z poziomu telefonu: z ustawień - factory reset (przedtem odłączyłem wszelakie konta: Google, FB etc.). Następuje samoczynny reboot.
  • Power-off, manualne przejście do recovery, tam po kolei: Wipe Data / Factory Reset, Wipe cache partition, Advanced > Wipe Dalvik cache, Mounts and storage > Format System > Go Back > Reboot system now (oj, tej kolejności to też naszukałem się jak wariat)
  • W konfiguratorze CM, pomijałem co się dało, uaktywniałem opcje programistyczne i upewniałem się, że debugowanie USB jest włączone. Nie wiem czy to było potrzebne, bo (na chłopski rozum) teraz powinienem chyba znowu zrobić wipy, a z kolei po wipach (uwielbiam to spolszczenie :D) moje ustawienia idą w ch..., więc nie wiem, ale robiłem tak, jak napisałem :D
  • Odin 3.07 + ostatni niebrandowy stock - wyłączyłem antywirusa i wszystkie procesy Kies, telefon w tryb download i heja już z pamięci;)
  • Po ponownym wrzuceniu stocka power-off (na etapie wprowadzania PIN), Wipe Data / Factory Reset, Wipe cache partition, reboot (paranoja we łbie), konfigurator - co się dało skip, przejście do ustawień programistycznych i debugowanie usb włączone + sprawdziłem w ustawieniach czy rom jest oficjalny = czy wszystko poszło dobrze. Power-off

    SD: miałem z nią różne problemy i ostatecznie zrobiłem tak - na tym etapie na wyłączonym telefonie wyjmowałem ją, i pobierałem z SD Formatter - http://bit.ly/1SsNjGk, który polecił @PeliKan, robiłem pełen format karty i wrzucałem na nią wszystko od razu, żeby uniknąć wszelakich interakcji w międzyczasie: root.zip z forum, update.zip z forum (temp. cwm recovery) wybrany rom i wybrane gapps. Teraz karta do telefonu i odpaliłem go, żeby sobie zaczytał kartę 'po swojemu', konfig - skipy i power off.


     
  • Manualny reboot, install update from external storage, wybieram root.zip, reboot.
  • Power off, reboot, install update from external storage, wybieram update.zip. I w wielu miejscach było napisane, żeby rebootować, ale to IMHO zbędna, bo i tak jest to temp, więc leciałem dalej.
  • Wipe Data / Factory Reset, Wipe cache partition, Advanced > Wipe Dalvik cache, Mounts and storage > Format System > Go Back > install zip wybierałem ROM, następnie go back > wybierałem gapps (Aroma 4.4.3), nie instalowałem żadnych aplikacji Google (później je sobie ew. dorzucałem z Play), nie wywalałem nic systemowego, instalowałem dodatkowo AdAway i Xposed installer. Reboot i śmiga.
  • Gdzieś tam w międzyczasie sflashowałem jeszcze Busybox 1.23.2 Stericsona z XDA

Tak, jak pisałem część czynności jest pewnie zbędna, ale do końca ich pewnych rzeczy nie rozumiem, więc tak jak przy programowaniu po prostu wolę zrobić 'nadmiarówkę', niż żeby się gdzieś wypieprzyło :D Byłbym wdzięczny za ew. info, które rzeczy można pomijać (może ten cały powrót do stocka?).


Po zainstalowaniu wszystkich pożądanych apek chciałem zrobić backup (nandroid backup to się chyba nazywa - kompletny z poziomu CMW) ale albo miał problem z montowaniem którejść karty albo nie mógł zrobić obrazu /data (to chyba wynikało z niemożności zapisywania na external sd), więc uparcie drążyłem dalej :D Doinstalowałem kilka modułów Xposed: AppOpsXposed, HandleExternalStorage, KitKat SD card full access, XInternalSD - i jest pięknie: aparat zapisuje zdjęcia na zewn. SD (ale na to 'prawdziwe external' czyli fizyczną kartę SD), downloads ustawiłem na nią za pomocą ES Manager i pobiera wszystko tam. Przenoszenie programów działa tak jak chciałem - przenoszone są na 'fejkową'/wbudowaną SD, ale przez to na 'wewnętrznej' jest więcej miejsca, więc efekt jaki chciałem osiągnąłem - przedtem nie mógł tego zrobić. No i już po przeniesieniu programów zrobiłem sobie śliczny backup z poziomu cwm recovery. Fizyczną zewn. kartę mam jeszcze prawie pustą i chociaż oczekiwałem, że będzie wielki fail, wszystko się udało i backup został zapisany na nią - wygrzebałem go na PC za pomocą adb pull.

BTW dobre to Wasze forum (no ass-licking), w międzyczasie szukałem już paru rozwiązań i znajdowałem, nie ma zbędnego hejtu, jest porządek etc. :)

A ten problem został chyba rozwiązany ostatecznie ;)

Edytowane przez HostisSupremus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ło kurde ile pytań xD

ad1.a co to ma do rzeczy jak kitkat to custom rom, no chyba że wyszedł jakiś update o którym nie wiem xD

ad2.wgraj tę paczke

ad3. nie rozumiem jakie pytanie xd
ad4.Oczywiście że tak, maclaw robi romy na opak, totalnie odradzam jego romów, zdecydowanie lepsze są od TeamCanijca
ad5.jak są zgodnę z wersją cyanogenmoda którego chcesz wgrać to nie widzę przeciwskazań
ad6.

ROM + GAPPS na SD → odpal cwm (adb reboot recovery, albo normalnie) → advanced → wipe dalvik cache → wipe cache partition → wipe data/factory reset → install zip from SD → rom →gapps → reboot

 

co do ostatniego pytania, wgraj gaapsy aroma

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@PeliKan, niestety zadawanie pytań i 'pęd do wiedzy' to moja słabość :D Thx za odp, ale muszę Cię jeszcze o coś... dopytać, zdzierżysz? :)

ad1.a co to ma do rzeczy jak kitkat to custom rom, no chyba że wyszedł jakiś update o którym nie wiem xD

 
Nie do końca rozumiem - w sensie masz na myśli, że: nie wracałbyś do stockowego romu w celu 'odświeżenia' wszystkiego czy na luzie mogę użyć Odina i jedno plikowego romu do powrotu, albo może o coś innego jeszcze chodziło, bo długie to moje pytanie 1 było ;) Przede wszystkim chodziło mi o to, żeby pozbyć się rootowania w wersji poprzedniej i żeby wszystko było 'czyste' - chora głowa po prostu ;)

 

ad2.wgraj tę paczke UPDATE-SuperSU-v2.46.zip

 
W kontekście poprzedniego pytania - w obydwu przypadkach? Niezależnie od tego czy wrócę na moment do stocka i będę rootował z jego poziomu czy będę wgrywał na obecnego CM 11? Czy w wypadku CM 11 nie da mi to (nie wiem jak dochodzę do takich podejrzeń) dwóch aplikacji do obsługi działań na uprawnieniach root'a (superuser chainsdd i supersu chainfire) + dwóch wersji busybox i czy to nie problem?

 

ad3. nie rozumiem jakie pytanie xd

 
A to ja tak dziwnie ująłem - to nie było pytanie :D

 

ad4.Oczywiście że tak, maclaw robi romy na opak, totalnie odradzam jego romów, zdecydowanie lepsze są od TeamCanijca

 
Git, będzie TeamCanijca


Ad 5 i 6 - OK, jasne, tylko jeszcze paranoid question: CM TeamCanijca to KK 4.4.4, a gappsy aroma są dla KK 4.4.3 (http://bit.ly/1GcDeGr) - przynajmniej ostatnia wersja na XDA, jest gdzieś może nowsza czy nie będzie z wersją z XDA problemu? Tak się tylko wolę upewnić ;)
 
Dodatkowo gappsy Aroma miały opcję odinstalowania aplikacji systemowych: które można spokojnie odinstalować na etapie instalowania gappsów?


A... jak już jesteśmy przy offtopach, to dwa małe - sorry ;)
Generalnie używałem Samsung Kies do synchro kalendarza, listy zadań, notatek z Outlook i lokalnej dość wygodnej edycji kontaktów i trochę mi tego brakuje. Nie synchronizuję z żadną chmurą, bo wychodzę z zał., że to nie chmura tylko komputer innej osoby i wolę to mieć lokalnie niż 'u kogoś' ;) Próbowałem już na CM MyPhoneExplorer, ale to nie do końca to. I o co mi chodzi...

  • Jakaś dobra apka jako kalendarz na sam kom zamiast Google Calendar, który w CM zdaje się być domyślny? Bo z moją głową wypróbuję 150, a tak może uda się szybciej ;)
  • Alternatywa dla Kies - nie musi mieć tylu funkcji (mniejsza o ich ocenę) wystarczy synchro kontaktów z telefonem oraz Outlookowym kalndarzem, zadaniami i notatkami? Fajnie byłoby gdyby potrafiło to zaimportować poprawnie 'kiesowe' backupy (*.spb).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Paczka zip do roota jest tylko na stocki, bo po co rootowac zrootowany cm? ;d

Gaapsy będą pasować, ja na 4.4.4 wgrałem aroma dla 4.4.2

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pozwól że ja napiszę :D

1. Możesz normalnie Odinem wgrać jednoplikowca, potem zrobić wipe data/factory reset i tele bd prawie jak nowy xd

2. Ten plik jest tylko do stocka i na nim bazowanych, nie widzę najmniejszej potrzeby aby wgrywać go na cyana

Z tymi gappsami 4.4.3.. pasują inne również do wersji 4.4.4 ;) co do odinstalowywania: cm nie jest niczym zaśmiecony więc raczej nie ma potrzeby czegoś tam odinstalowywać, najwyżej możesz przy wybieraniu aplikacji do zainstalowania wybrać tylko te które znasz i które są Ci potrzebne

A w ostatnich pytaniach niestety Ci nie pomogę, bo niewiem [emoji14]

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chyba, żebym niewyspany chodził, poszło nieco pod górkę :D

Stock się pięknie wgrał, żeby się nie logować 50 razy do konta Google, pobrałem sobie za pomocą apk downloader dwie apki: Vitamins i ES Files Manager, żeby po 'samsungowemu' sprawdzić czy jest OK i wg Vitamins wszystko OK - również karta SD (sic!).

Wipy były zrobione aż nadmiarowo, jakby co ;)

Plik UPDATE-SuperSU-v2.46.zip przezwałem sobie root.zip i na sd. Potem standardowo - recovery - apply update from external i tutaj o zgrozo - widzę masę 'krzaków' - litery, znaki interpunkcyjne i każda linia kończy się slashem. Na karcie jest tylko folder LOST.DIR oraz root.zip. Kartę sprawdzałem checkdisk-iem, paragonem i wszystko z nią OK - Toshiba 2GB. Próbowałem ją formatować fat, exFAT, za chwilę jeszcze chyba NTFS spróbuję.

No ale OK nie dało się tędy, to spróbowałem przez ADB, powyłączałem procesy KIES, adb mam dodane do path, więc bez zmiany ścieżek z poziomu wiersza poleceń pod windą:

adb devices [widzę telefon, adb działa]
adb reboot recovery [tel. podpięty przez usb, wchodzi recovery, wybieram 'apply update from adb', dostaję info, żeby zapodać]
adb sideload c:\users\hh\desktop\root.zip
i dostaję:
loading root.zip
failed to write data 'protocol fault (no status)'

I medycyna ręce rozkłada :D
Macie Panowie jakiś pomysł jak to rozwiązać i co to może być?
Może powie coś fakt, że teraz karta SD nazywa się extSdCard, a mam wrażenie, że przedtem (nawet jeszcze w CM było to sdcard1 - nie jestem pewien).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem podobnie, chyba musisz jeszcze raz pobrać ten plik UPDATE-SuperSU-v2.46 i wrzucić go na kartę nie do żadnego folderu tylko na kartę, jak to nie poskutkuje to utwórz jakiś folder najlepiej z nazwą zaczynającą się na literę "a", żeby mieć pewność że recovery go wykryje i tu wrzuć plik z rootem WAŻNE: NIE PRZENOŚ GO Z KARTY TYLKO Z KONPUTERA, PLIK Z KARTY USUŃ! To powinno pomóc :D

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlierw wgraj tymczasowe cwm i przez nie zrootuj, a co do karty... Też tak miałem, sdcard formatter Ci pomoże

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@DaRkShAdOw nie zadziałało :( ale napatoczyło mi się coś innego :/, ale tutaj może rozwiązanie PeliKana pomoże. Tak czy siak dzięki :)

 

@PeliKan Podałbyś linka do tego tymczasowego cwm + po krótce jak to zrobić + sdcard formatter, jak już będę miał roota, to chyba ogarnę ;)

 

A może z poziomu tego temp cwm dałoby radę zmienić ogarnąć to sd?

 

Żeby nie kraść nikomu też rozwiązań, a nie linkować do 'konkurencji' to tylko tak:
- Wewnętrzna karta SD montowana jest jako SDcard
- Zewnętrzna --//-- jako extsdcard

 

To chyba zostało po KK, bo tak jak czytam, to chyba 'jego' problem, ale nie mam pewności.

 

Fak, nie wiem który raz to edytuje, chyba muszę się przespać :D

Edytowane przez HostisSupremus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tu na forum masz w poradnikach cwm'a wgrywasz go przez androidowe i wgrywasz plik rootujacy, ale pamiętaj cwm jest tymczasowe na stocku

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ustawienia novathor/teamcanijca możesz zrobić swap pamięci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problem został rozwiązany lub temat wyczerpany. Jeżeli masz jakieś zastrzeżenia prosimy kierować je do ekipy forum. Pamiętaj jeden temat jeden problem :)
Jak poprawnie założyć temat -> http://forum.cyanogenmod.pl/index.php/forum-0/announcement-2-jak-zak%C5%82ada%C4%87-tematy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz - Warunki użytkowania, Polityka prywatności