Skocz do zawartości
Forum Android | CyanMod

Kilka pytań ogólnych odnośnie CyanogenMod


Hubert J_22408

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Otóż zniechęcony kilkoma sytuacjami wadliwej pracy aplikacji zawartej w CM ... i powoli dochodzący do wniosku że może jednak powinienem wybrać iOS ze względu na stabilność mam kilka pytań zanim to zrobię co być może odwiedzie mnie od tej decyzji.

 

1] Działam obecnie na CM12 Nigtly (aktywnie aktualizując każdy nowy update) ... i powiedzcie mi jak to jest możliwe że na  np. na romie nr 10 działa kamerka i w sumie wszystko, wychodzi rom nr 11 lub 12 ... ktory ma  w sobie wiele teoretycznych poprawek co też śledzę, a kamera się wykrzacza. Nr 13 poprawia błąd... a z nr 14-15 problem kamery znów powraca?? Ja rozumiem że CM12 jest świeży i niedopracowywany ale jak to możliwe że update psuje coś co już działa? Przez to już któryś raz chcąc zrobić zdjęcie bo była ku temu chwila...kamera mi nawaliła i za Chiny nie chciała mi się włączyć. Zresztą to nie zawsze jest wina bo  to świeży rom CM12, na Galaxy S4 mam ostatnie nigtly CM 11 i też kamerka potrafiła mi umrzeć.

 

2] Ktoś powiedział mi kiedys że zaletą CM jest to że tel działa szybciej niż np na Touchwize Samusnga... po obserwacjach stwierdzam że no zgoda... nieco płynniej to działa a le w porównaniu z testowanym iOS 8 przy 1 GB Ram a moim Galaxy S4 z CM11 i Galaxy S5 z CM12 i tak wychodzi to blado ... że nie wspomnę o stabilności. Czy faktycznie nie można połączyć stabilności i szybkości w androidzie na już nawet 2 GB Ram podczas gdy iOS robi to na 1GB? A może coś źle robię?

 

3] Ktoś mi powiedział że aby mieć stabilnie powinienem używać nie nigtly a snapshots... no o a czy instalacja nowego snapshots nie naruszy mi danych, aplikacji, ustawień tak jak jest to przy aktualizacji z nightly? Nie ukrywam że nie chciałbym wiecznie za każdym razem wgrywania nowego snapshots backupowac wcześniej all a potem wgrywać od nowa bo instalacja snapshots np kasuje mi wszystko w tel.

 

Proszę o rady, sugestie... wyjaśnienia bo nie ukrywam że zalety androida są fajne... większe i tańsze telefony, fajne widgety, otwartość, możliwość modyfikacji, ale zamulające nakładki jak Touchwiz, wywalające się aplikacje z Google Play nie zawsze napisane jak trzeba, + brak stabilności w sytuacjach grze tego potrzebuję jednak powoli zaczyna mnie mocno irytować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ios'a

Android też by taki byl gdyby działał tylko na nexusach ;)

Co do wersji stabilnej, jesli cenisz sb stabilnosc to wybieraj wersje snapshoot, rc, stable, jesli to ta sama wersja androida to teorytycznie bd dzialaly

aplikacje (tzn nie musisz robic wipe /data)

Wg mnie jesli chcesz stabilnego cm'a to wybierz cm11, na dzień dzisiejszy jest bardziej dopracowany niż cm12/12.1

A problem z kamerka, hmm pogogluj cm12 nazwa urzadzenia changelog (tylko jesli masz oficjalny cm) wtedy sie dowiesz czm kamerka szwankuje tam, tzn moze naprzyklas byc to że zastosowany lepszy kernel w nowszym bulidzie a w najnowszym poprawiono kamerke do niego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz wgrać snapshota to robisz wipe, czyli tracisz aplikacje i ustawienia aplikacji, ale zdjęcia np zostają

 

Rozumiem że taki wipe robi się za każdym razem przy wgrywaniu nowego snapshots? W sumie nie wiem co lepsze/gorsze ... niestabilność nigtly czy backupowanie/wgrywanie apps przy każdym wgrywaniu snapshota i czekanie dużo dłużej na nowe poprawki. Tak źle i tak nie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wipe robisz najczesciej po zmianie wersji cm'a badz jak przechodzisz na rom od innego deva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ios'a

Android też by taki byl gdyby działał tylko na nexusach ;)

Co do wersji stabilnej, jesli cenisz sb stabilnosc to wybieraj wersje snapshoot, rc, stable, jesli to ta sama wersja androida to teorytycznie bd dzialaly

aplikacje (tzn nie musisz robic wipe /data)

Wg mnie jesli chcesz stabilnego cm'a to wybierz cm11, na dzień dzisiejszy jest bardziej dopracowany niż cm12/12.1

A problem z kamerka, hmm pogogluj cm12 nazwa urzadzenia changelog (tylko jesli masz oficjalny cm) wtedy sie dowiesz czm kamerka szwankuje tam, tzn moze naprzyklas byc to że zastosowany lepszy kernel w nowszym bulidzie a w najnowszym poprawiono kamerke do niego ;)

 

Upgrady z nigtly zawsze wgrywam na bieżąco ... w zasadzie jak tylko wyjdzie, i jest oficjalny. 

 

Czyli przy zmianie nigtly na spansphot nie musze robic wipe i apps,dane i ustawienia zostaną?

I przy zmianie snapshot-a na nowszą wersję też nie musze robić wipe i też ustawienia i apps i dane zostaną?

 

A czym się róźni stable o snapshot? skoro jedno i drugie jest stabilne? Pewnie stable jest starsze.

 

Radzisz CM11? Hmmm nie ukrywam że nowości w CM12 mi sie podobają... choć jest jeszcze jeden irytujący mnie problem... "Wolny RAM". Na S4 mam CM11 i tam 2Gb Ram. Programy oczyszczające mi RAM potrafią mi wyciągnąć 1,3GB wolnego RAMu ... w CM12 może z 700MB  max. Nie wiem czy powinienem się tym przejmować ... brakuje mi 1 GB taka by było 3 abym czuł się spokojny. Mam doswiadczenia z Linuxem i Windowsem jak było mało ramu... stąd moje obawy jak widzę że zostało free 200 MB. Czy coraz to nowe updaty będą też optymalizowały OS pod tym kontem?

Wipe robisz najczesciej po zmianie wersji cm'a badz jak przechodzisz na rom od innego deva

Wipe robisz najczesciej po zmianie wersji cm'a badz jak przechodzisz na rom od innego deva

 Żebym dobrze zrozumiał.... zmiana na nową wersję CM to jest z CM11 na CM12 np. a nie jesli chodzi o zmianę ze snapshots nr 11 na snpashots nr 12?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do snaphshootow tylko wipe dalvik i cache (w kazdym razie nie zaszkodzo ;) )

A odnosnie stable a snapshoot, to snapshoot jest prawie wersja stabilną,

A odnosnie ramu, android ma cos takiego jak LMK (Low-Memory-Killer) więc iloscia wolnego ramu sie nie przejmuj,

A odnosnie nightly, sa to tgz wersje nocne, dlatego sa czeste bo sa poniekad wg mnie takie wersje testowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Do snaphshootow tylko wipe dalvik i cache (w kazdym razie nie zaszkodzo )

 

No ale dalej w tym tamecie się chyba nie rozymiemy:

 

1] Załóżmy że mam obecnie CM12 Nigtly... mówię sobie dość! Chcę snapshot C11... rozumiem ze wtedy muszę zrobić beckup ustawień i apps (najlepiej full backup przez TWRP), wtedy zrobić wipe cache dalvik i zainstalować snapshot C11, a jak już wgram snapshot  C11 wtedy zrobić restore backup tez przez TWRP . Zgadza się póki co?

 

2] załóżmy że mając CM12 Nigtly, chcę zmienić na CM12 snapshot ( o ile jest) , czy wtedy po zrobieniu full backup by TWRP muszę robic wipe przy instalacji z CM12 Nigtly na CM12 snapshot?

 

3] Jeśli już będę miała jakiś snapshot wgrany... to czy wgrywając nowy ( z tej samej serii ) to muszę robić full backup i wipe?

 

W jakim z opisanych przypadków nie muszę robić wipe i mogę być pewien że ustawienia i dane i apps zostaną nienaruszone?

 

Wybacz jeśli drążę ale chciałbym już rozwiać wszelkie swoje wątpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 wtedy robisz full wipe (co do backupów, to ja kopjuje całą zawartość /data i wklejam na karte sd/pam wewnętrzną

Ad.2 Tylko wipe cache i dalvik, ale to wedle uznania xd, w kazdym razie wipe ty h rzeczy nie zaszkodzi, wipe data niekonieczne, nie musisz zrobić ale możesz, ja w aktualizacjach bulidu nigdy nie robilem wipe data :P

Ad.3 nie musisz, bo to jakby ten sam rom i z tego mniej więcej 2-20mb jest inna itp (fixy, apny itp)

Spoko, po to jestem by Ci wytłumaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ad.1 wtedy robisz full wipe (co do backupów, to ja kopjuje całą zawartość /data i wklejam na karte sd/pam wewnętrzną

 

No to już mi sprawę nieco rozświetliłeś :)

 

A co do backupu... to ta kopia /data na zewnętrzna SD jako backup, a potem wklejenie na wewnętrzną kartę za jako restore zapewnia full backup danych app, samych app, i ustawien OS jak wifi i VPN ? zdjęcia będące w pamięci wewn. też się zbackupują ?

 

Do tego trzeba jakiegoś tricku jeśli chodzi o uprawnienia? czy zwyczajnie podpinam pod Windowsa na włączonym tel i działającym andku i jadę w obie strony bez problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nackupem to chodzilo mi o to że kopjujesz wszystkie pliki apk z /data i wrzucasz na emmc/sd

Co do ustawien... Hmmm google teorytycznie robi backup danych aplikacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nackupem to chodzilo mi o to że kopjujesz wszystkie pliki apk z /data i wrzucasz na emmc/sd

Co do ustawien... Hmmm google teorytycznie robi backup danych aplikacji

 

Cyli to sposób na same apki bez ustawień? Ok czaję .. a co do backupu stawień apps to mam inne sposoby ale dzięki za podpowiedź. Może i Google robi backup ustawień tego nie wiem ale możliwie izoluję dostęp google do swoich danych na ile to możliwe np hasła do VPN czy do kanałów irca ... chociaż może sobie to jakiś mi wykrada (Mam nadzieję że CM chroni prywatność tego typu przed google) dlatego nie korzystam z backupów na serwerach google. Nie wiem co tam dokładnie jest backupowane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dużo przechowywuje google, jak masz wl synchronizacje, a jak chcesz jeszcze bardziej się odizolowac od google to nie wgrywaj gaapsów

I wgraj ich zamienniki

Jak np amazon market/nokia store/yandex store itp do innych apek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jak np amazon market/nokia store/yandex store itp do innych apek

 

 

ooooo mocno interesujący mnie temat. Tzn. Google maps to dla mnie zbawienie jak jade autem więc z tego nie chciałbym rezygnować ... w sumie Gmail też, ale to jeszcze sobie mogę przez domyślną apke do poczty ogarniać. Po wiedz mi proszę: te "amazon market" "nokia store" "yandex store" .... jak mogę to zainstalować? skąd? i jak się to ma do google play? Jest tam Gmail? GMaps? Programy są również automatycznie uaktualniane i są równie świeże cow  Gplay?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nokia store pobierzez via xda

A reszte apek mozesz pobrac na pc

(wygogluj apk downloader i wklejaj linki z gp)

Gmail możesz spr via przegladarke, tak samo YT

Co do map... Nwm, może już przeportowali nokia here map

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Well... A to nie to samo? :o

Kiedys byl android market a teraz google play :P

Ale jesli jest już taka apka to nie polecam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Well... A to nie to samo? :o

Kiedys byl android market a teraz google play :P

Ale jesli jest już taka apka to nie polecam :P

 

Wgrałem to co radziłeś poza Nokia... nawet fajne :) Na razie restart telefonu załatwil sprawę niechodzącej apki dot kamery... zobaczę jak to będzie dalej działało. Ale nie zamykaj prosze tematu... pewnie wrócę niebawem jeszcze do jakichś pytań.  Tymczasem i dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko

Tak btw to ios'a mozna zaciąć ;)

Jest wiele metod. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko

Tak btw to ios'a mozna zaciąć ;)

Jest wiele metod. ;)

 

Zapewne ... nie mniej trzeba przyznać że stabilność w kwestii ich apps i płynności działania jest naprawdę niezła ale co się dziwić jak wykładają ostrą kasę na optymalizację OS-a pod konkretny sprzęt mając raptem w ofercie może ze 3 modele na okresie wsparcia z czego każdy z nich rożni się na ogół jedynie większą pamięcią i designem.

Co do ios'a

Android też by taki byl gdyby działał tylko na nexusach ;)

Co do wersji stabilnej, jesli cenisz sb stabilnosc to wybieraj wersje snapshoot, rc, stable, jesli to ta sama wersja androida to teorytycznie bd dzialaly

aplikacje (tzn nie musisz robic wipe /data)

Wg mnie jesli chcesz stabilnego cm'a to wybierz cm11, na dzień dzisiejszy jest bardziej dopracowany niż cm12/12.1

A problem z kamerka, hmm pogogluj cm12 nazwa urzadzenia changelog (tylko jesli masz oficjalny cm) wtedy sie dowiesz czm kamerka szwankuje tam, tzn moze naprzyklas byc to że zastosowany lepszy kernel w nowszym bulidzie a w najnowszym poprawiono kamerke do niego ;)

 

Tak by the way ... odpaliłem swoje S4 z CM11 ... i porownalem glos z youtube z S5 CM12 .... S4 był głośniejszy ze 3 razy na maksymalnych ustawieniach a glos czystszy. Może przeje na tego CM11 na S5 . Jeśli okaże się że S5 dalej taki cichy to chyba go sprzedam i zostanę przy S4. Nie do pojęcia jest dla mnie że droższy i ponoć leszy bo nowszy i wyższej klasy tel ma takie różnice w sile głosu... ni chyba że to problem samego OS ale to sprawdzę.

Zapewne ... nie mniej trzeba przyznać że stabilność w kwestii ich apps i płynności działania jest naprawdę niezła ale co się dziwić jak wykładają ostrą kasę na optymalizację OS-a pod konkretny sprzęt mając raptem w ofercie może ze 3 modele na okresie wsparcia z czego każdy z nich rożni się na ogół jedynie większą pamięcią i designem.

 

Tak by the way ... odpaliłem swoje S4 z CM11 ... i porownalem glos z youtube z S5 CM12 .... S4 był głośniejszy ze 3 razy na maksymalnych ustawieniach a glos czystszy. Może przeje na tego CM11 na S5 . Jeśli okaże się że S5 dalej taki cichy to chyba go sprzedam i zostanę przy S4. Nie do pojęcia jest dla mnie że droższy i ponoć leszy bo nowszy i wyższej klasy tel ma takie różnice w sile głosu... ni chyba że to problem samego OS ale to sprawdzę.

 

Ale coś widze że dla S5 SM-900F nie ma CM11 a jest tylko CM12 patrząc po http://wiki.cyanogenmod.org/w/Klte_Info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być nieoficjalny w takim razie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz - Warunki użytkowania, Polityka prywatności