Skocz do zawartości
Forum Android | CyanMod

[Xperia M] Android 6.0 z działającym przenoszeniem aplikacji na SD


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Postanowiłem napisać poradnik o tym, jak to przenosić aplikacje na kartę SD w androidzie 6. Wszystko pokazuję na systemie Resurrection Remix Marshmallow v5.6.7 (Android 6.0.1). Jak go zainstalować? Zapraszam do poniższego tematu. Użytkownik Mitlex opisał wszystko bardzo dokładnie:

1. Debugowanie ADB

Najpierw musimy zainstalować sobie platformę ADB. Jest to bardzo proste, odsyłam do tego poradnika: http://android.com.pl/artykuly/36486-android-sdk-adb-android-debug-bridge-podstawy/

(Przepraszam, że dałem link do konkurencji, ale jakoś nie mogłem znaleźć żadnego poradnika na tym serwisie. Może źle szukałem? Jeśli tak, to proszę o podesłanie właściwego linku).

 

2. Główne danie

Na czym polega mój sposób? Jest on bardzo prosty. Jak wiemy, Android 6 umożliwia sformatowanie karty SD na dwa sposoby. Pierwszy z nich to ten standardowy Fat32, znany z poprzednich wersji andka. Drugi sposób to sformatowanie karty specjalnie pod aplikacje. Niestety, na tak sformatowanej karcie nie możemy przetrzymywać żadnych innych plików niż te aplikacji. Nie mamy też bezpośredniego dostępu do karty. Rozwiązanie słabe.... A gdyby tak włożyć dwie karty SD? To byłoby najlepsze z możliwych rozwiązań. Pierwsza karta na aplikacje, druga karta na dane. Ale niestety, ze świecą trzeba szukać telefonów z takim rozwiązaniem. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by podzielić kartę SD na dwie partycje, i na jednej z nich przechowywać aplikacje. Przedstawię w skrócie co trzeba zrobić, natomiast dla dociekliwych zostawiam link do poradnika, którym się sugerowałem:

http://blog.sam.liddicott.com/2016/02/android-6-semi-adopted-storage.html

 

W konsoli ADB wpisujemy:

adb shell sm list-disks adoptable

Wyświetli nam się nazwa naszej karty SD, np: disk:179_32

 

Wpisujemy kolejne polecenie:

adb shell sm partition disk:179_32 mixed 75

oczywiście disk:179_32 to nasza nazwa karty wyświetlona jako wynik poprzedniego polecenia.

Liczba 75 oznacza, że 75% pojemności karty zostanie przydzielone na dane, natomiast pozostałem 25% pójdzie na partycję aplikacji.

Tak to wygląda:

poradnik 1.png

Czekamy około minuty. Gdy operacja się zakończy wchodzimy do ustawień "Pamięć i USB" w telefonie.

Powinniśmy tam zobaczyć, że karta SD została podzielona na dwie partycje. Na jedną z nich będziemy mogli przenosić aplikacje.

 

Screeny z androida postaram się dodać wkrótce.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • NeoCM przypiął/eła ten temat
  • 1 miesiąc temu...

Są dwie metody zmiany rozmiarów partycji:

1) Najłatwiejszy. Wchodzisz w "Zarządzanie dyskami" w Windowsie i usuwasz tą dodatkową partycję na apki. Następnie łączysz obie i masz całą kartę pamięci na swoje pliki.

2) Kombinujesz i zmieniasz rozmiary partycji w programach takich jak Paragon Partition Manager czy MiniTool Partition Wizard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Zrobiłem tak jak napisałeś. Mój telefon do Sony Xperia M4 Aqua. 

Wbudowanie ma telefon pamieci 8 GB dostepnych 4GB.

 

Zrobilem tak jak pisales:

karta pamieci zostala podzielona po 50 procent. z karty 14 GB.

 

Gdy wchodze w pamiec mam 

Pamięć urządzenia:

6,30 GB łącznie wykorzystano z 8,00GB

Karta SD

Wykorzystano 14,63MB z 6,37GB

 

Pamiec przenosna

Wykorzystano 832kb z 7,92GB

Czy mozesz mi wyjasnic dlaczego pokazujemi ze 6,30 łacznie wykorzystano z 8gb ?                          

A najlepsze jesto ze jak wejde w Pamiec potem klikne pamiec wewnetrzna to mam 4,65GB wykorzystano z 8,00gb

A jak klikne w karte sd pod spodem to mam wykorzystano 1,65GB z 8 gb

 

 

WYKONAŁEM TAKIE KOMENDy:

W konsoli ADB wpisujemy:

adb shell sm list-disks adoptable

Wyświetli nam się nazwa naszej karty SD, np: disk:179,32

 

Wpisujemy kolejne polecenie:

adb shell sm partition disk:179,64 mixed 50

 

 

 

Wyjąłem teraz karte i uruchomiłem program do partycjonowania. pod spodem wrzucam screen

screen.png

Edytuje post po sprawdzeniu: 26-08-2016 godzina 17:53

 

 

Zrobiłem to jeszcze raz po kroku.

 

1. Wykonałem polecenia w adb i podzieliłem po 50 %

2. Po wejściu w pamięć

 

Pamięć urządzenia

5,59GB łącznie wykorzystane z 8GB

 

Pamięć wewnętrzna

Wykorzystano 4,65GB z 8GB

 

KARTA SD
WYKORZYSTANO 16,32MB z 7,08GB

 

Pamięć przenośna

KARTA SD

wykorzystano 704KB z 7,20GB

 

 

Następnie sprawdzam klikająć w KARTA SD i mam u gory 0,94GB wykorzystano z 8GB

 

I na tym kroku stwierdzam że coś jest nie tak. 

Ale robie jeszcze jedna rzecz klikam w KARTA SD zmieniam jej nazwe na KARTA SD (SanDisk) a nastepnie klikam przenies dane. 
Przenosi mi dane.

 

I teraz najdziwniejsze dalej mam pamiec urządzenia 5,59GB  lacznie wykorzystano z 8gb

ale dziwna sytuacja pamiec wewnetrzna tak jakby sie zamienila z ta partycja. Bo gdy  klikam karta SD (SanDisk) mam tam wszystko tak jakby to byla pamiec systemowa czyli:

system android

aplikacje

grafika itp

 

i wyswietla mi 0,94GB wykorzystane z 8GB

 

Dla sprawdzenia wchodze w file commander program i mam pamiec przenosna i KARTA SD(SanDISK) zajetych 0GB z 7,1GB

i na tej partycji znajduja sie wszystki pliki systemowe androida. 
Czyli ogolnie mowiac jest ok. 

Ale nurtuje mnie jedno pytanie skoro mam wbudowanej pamieci 4GB wolnych no nawet dajmy 3GB to dzielac karte pamieci z 14GB na 50% to powinienem miec 7GB pamieci przenosnej i 10GB pamieci wbudowanej.

Liczac 3GB pamieci wbudowanej telefonu + partycja 7GB = 10GB Dlaczego mi wyswietla ze mam tylko 7GB wolnego 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja Androida 6.0.1

Poniżaj zamieszczam screen z pamięci telefonu. Po wykonaniu formatowania według twojej instrukcji.
Wychodzi na to że wszystko jest ok ale tak jakby nie do końca. Dlaczego pokazuje mi że mam tylko 8 GB Pamięci ?

Screenshot_2016-08-31-08-13-51.jpg

 

Po sformatowaniu karty według twojej instrukcji,zamierzałem sprawdzić czy działa ta opcja. Więc zainstalowałem aplikacje ale zapisała mi się w pamięci wewnętrznej. Również po podłączeniu telefonu do komputera pokazywało mi że mam jedynie 4GB pamięci wewnętrznej. Więc wróciłem do ustawień telefonu - pamięć i kliknąłem w karta SD (SanDisk) i tam wybrałem opcję przenieś. Po tej operacji niektóre aplikacje zapisują się w pamięci wewnętrznej a niektóre w karta SD (SanDisk). A po podłączeniu telefonu do komputera pokazuje mi że mam 7,07GB pamięci wewnętrznej. Poniżaj zamieszczam screen z podłączonego telefonu do komputera oraz screen z aplikacji total commander na telefonie.

screen.png

Screenshot_2016-08-31-08-33-08.jpg

 

Screenshot_2016-08-31-08-55-12.jpg

 

 

Następnie wszedłem w pamięć telefonu i najpierw wszedłem w pamięć wewnętrzna ukazało mi się takie okno.

Screenshot_2016-08-31-08-41-35.jpg

 

Potem przechodze z powrotem do ustawień telefonu i wchodzę do pamięć i klikam w KARTA SD (SanDIsk) i wyświetla mi się takie okno

Screenshot_2016-08-31-08-43-42.jpg

 

Czyli wychodzi na to że z pamięci wewnętrznej zostały przeniesione pliki na partycję KARTA SD (SanDisk).

Teraz powiedz mi tak. Czy mam teraz wszystko ok ? Bo tak jak już ci pisałem,jak mam tak ustawione to niektóre aplikacje zapisują się w pamięci wewnętrznej a niektóre w

Karta SD (SanDisk).

I czy dobrze rozumiem. Ogólnie mam 10 GB teraz pamięci wbudowanej. Ale pokazuje mi 7GB ponieważ te 3GB jest ukryte. Czy dobrze rozumiem ?

 

Jeżeli tak to powiedz mi tylko,czemu w pamięci podaje że mam tyle i tyle zajętych z 8GB

 

A tutaj od początku pokaże jak to robiłem.

1.Więc zrestartowałem telefon do ustawień fabrycznych.
2. Wchodzę do pamięci telefonu:

1.jpg

2.jpg

 

2. Następnie uruchamiam adb

3.jpg

 

4. W ADB wpisuje komende i wyskakuje mi karta o numerze 179,64

5. Następnie wpisuje komende adb shell sm partition disk:179,64 mixed 50

6. Podzielilo mi karte na pol

4.jpg

 

7. Odłączam telefon i przechodze do Ustawienia - Pamiec

Screenshot_2016-07-04-06-22-59[1].jpg

 

5.jpg

 

8. I na tym etapie dziwi mnie to że nie pokazuje mi ze mam 10 GB np tylko tak jak powyzej.
9. Wiec robie jeszcze jedna rzecz. Wchodze w karta SD i zmieniam nazwe na Karta SD (SanDisk). Następnie klikam Przenieś dane.

10. Po przenoszeniu danych mam teraz tak:

7.jpg

Screenshot_2016-07-04-06-27-27[1].jpg

 

Screenshot_2016-07-04-06-29-36[1].jpg

Screenshot_2016-07-04-06-29-47[1].jpg

 

 

Czy to jest wszystko dobrze czy nie? Jak robie tak to niektóre aplikacje instalują się na KARTA SD (SANDISK) a niektore w pamieci wewntrznej.
Jezeli jest ok to dlaczego mi nie pokazuje ze mam 10 GB czy tam 9 a jedynie 7 dziwnie..

Proszę bardzo o wytłumaczenie mi tego :) Bardzo proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest ok.

Na tą część SD, którą zarezerwowałeś na apki nie da się wejść przez windowsa, ani przez androida. Jest ona niewidoczna dla exploratorów plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok powiedz mi tylko tak. Czemu Apki instalują się czasami w pamięci wewnętrznej a czasami na karta SD SanDisk? 

I powiedz mi czy dobrze zrobiłem czy wrócić do tej opcji. Bo zrobiłem tak po podzielenia karty na 2 partycje. Wszedłem w karta SD SanDisk i kliknąłem przenieś dane. Teraz pokazuje mi w Total Commander że mam 7GB wolnego i po podłączonym telefonie do komputera również pokazuje 7GB.. I jak masz wyżej na screenie pokazuje że pamięć wewnętrzna to Karta SD SanDisk

 

Pytanie moje brzmi. Czy zostawić tak jak mam. Czy jeszcze raz zresetować telefon podzielić kartę na 2 partycje.

I wtedy będę miał tak że w Total Commanderze pokazuje mi że mam 4GB pamięci wewnętrznej oraz w komputerze a te 7GB jak mówiłeś będzie nie widzialne dla komputera.

 

 

Bo jak zrobiłem ta 1 opcje z tym przenieś dane. to pamięć wewnętrzna oryginalna 4GB jest ukryta a karta SD SanDisk jest pokazywana jako pamięć wewnętrzna.

 

Czy mam zrobić na odwrót jak pisałem w drugiej opcji? Czyli zresetować telefon do ustawień fabrycznych i potem podzielić kartę na 2 partycje. I zostawić tak że widziane jest 4GB a 7 ukryte? Czyli że będzie mi pokazywać pamięć wewnętrzna oryginalna wolna 4GB. A 7GB karty SD jako 2 partycje ale ukryta w Komputerze.

 

 

I na koniec jeszcze pytanko pod twoja instrukcja jaka napisałeś jest kolejny post od kolegi Copropo gdzie wrzucił screena po podzielenia partycji. I jemu pokazuje że ma 13 GB pamięci. Bo 2GB pamięci wewnętrznej i 11 karty jako partycji.

Czemu u mnie nie sumuja się pamięci lecz pokazują dziwne wartości jak wyżej na screenach.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mati1186 napisał:

Ok powiedz mi tylko tak. Czemu Apki instalują się czasami w pamięci wewnętrznej a czasami na karta SD SanDisk?

To normalne, algorytm Androida tak dobiera sobie miejsce instalacji. Nie masz na to wpływu, pozostaje ręczne przenoszenie.

 

Chcesz z powrotem wrócić do całej, 16 GB karty?

Podzieliłeś kartę na dwie części -> 7 GB na programy, i 7 GB na twoje pliki. Te 7 GB na programy nie powinno być widoczne w żadnym eksploratorze. Zanim znów zaczniesz dzielić kartę SD na części, wejdź najpierw w windowsie do "zarządzania dyskami" i tam usuń obie partycje, a następnie stwórz jedną dużą (na całej pojemności karty). Dopiero po tym zacznij dzielić to w terminalu.

 

Pamięć powinna się sumować, nie mam pojęcia dlaczego u CB jest inaczej. Ten sposób zadziałał tylko na Xperii M (tej pierwszej, C1905) z wgranym CyanogenModem 13 (android 6)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem.

 

Tzw. Słuchaj.

 

Tak robiłem wchodziłem do zarządzanie dyskami i usunąłem obie partycje i tworzylem 1. Czyli 14GB. Następnie w adb dzielilem ja według twojej instrukcji.

I do tej pory jest ok. Tzw już rozumiem że android dobiera sobie sam miejsce instalacji.

Tylko właśnie cholewka wie czemu nie pokazuje mi dokładnej pamięci :-)

 

Powiedz mi tylko ostatnia sprawę to rozumiem że mam po podzieleniu partycji mam 4GB pamięci wewnętrznej i partycje na przenoszenie aplikacji.

 

A co mi daje ta opcja ze jak wejdę w tą partycje w telefonie i mam przenieś dane.? 

I niektórych aplikacji nie mogę przenieś po ich zainstalowaniu. Czy to normalne.

 

Dzięki z góry jeszcze raz.to ostatnie co chciałem zapytać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja "przenieś dane" przenosi wszystkie możliwe dane z innej partycji na tą, na któej tą opcję wybierzesz.

I tak, niektórych aplikacji nie da się przenieść (np. od googla, itd)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam odgrzewam temat, mój tel xperia m m4 aqua android  bez roota 6.0.1. Kartę dzieliłem kilka razy i za każdym razem ten sam błąd, karta uszkodzona. Po instalacji aplikacji widzę że nie są one przenoszone na kartę. Dodam że gdy kliknę na tą uszkodzona partycje to telefon proponuje format po którym zostaje jedna partycja  16Gb. Dzięki za pomoc,

unnamed.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz - Warunki użytkowania, Polityka prywatności