Skocz do zawartości
Forum Android | CyanMod

Instalacja ROM-ów przy użyciu TWRP Recovery [opis funkcji]


NeoCM

Rekomendowane odpowiedzi

Instalacja ROM-ów przy użyciu TWRP Recovery [opis funkcji] 

TWRP-Recovery.jpg

 

Postanowiłem wykonać kolejny poradnik, który pomoże wprowadzić nowych użytkowników Android-a do instalacji ROMów i nie tylko. 
Dowiecie się jak wykonywać opcje instalowania custom romów, jakie funkcje użyć przy czytaniu w poradnikach "full wipe"

Inne pomocne linki:

  • Różnice między costom recovery a stockowym recovery:
  • Instalacja romów przy użyciu CWM Recovery:

Wprowadzenie:

TWRP jest jednym z najbardziej znanych custom Recovery dostępnych na androida, aktualnie jest polecany do romów opartych na CyanogenMod.
Na dzień dzisiejszy różni się od innego CWM Recovery, przesiadka z tego recovery może być na początku kłopotliwa, bo inaczej rozmieszczone są funkcje.  Praktycznie 90% telefonów dostępnych na rynków posiada jakaś wersję "TWRP Recovery". Musisz wiedzieć, aby wgrać jakiekolwiek niestandardowy rom musisz uprzednio wgrać recovery. Metod szukaj u nas na forum w dziale ze swoim modelem telefonu. 

 

Co trzeba wykonać podczas instalacji custom Rom-u?
 

  • Jak uruchomić TWRP
  • Tworzenie kopii zapasowej [backup danych]
  • Pełne wipe systemu
  • Instalacja Romu
  • Przywrócenie backapu danych [O ile jest to wymagane]

I. Jak uruchomić TWRP Recovery?


A. Zależy od telefonu jaki posiadasz. Każdy telefon posiada "opcję klawiszy",która uruchamia tryb recovery. Trzeba wyłączyć telefon i uruchomić go np klawiszami :
* Samsung: Home, Power i Volume + 
* Sony: Podczas włączenia klikać na Volume UP lub Down (zależy od recovery)
* LG: podobnie jak w samsungu...


B. Użyć aplikacji Terminal Emulator :

II. Tworzenie kopii zapasowej.


Dla bezpieczeństwa zalecane jest tworzenie kopi zapasowej. Kopia zapasowa zawiera wszelkie dane użytkownika, podczas instalacji innego romu może dojść do usunięcia danych. W razie problemów z innym systemem, który zainstalowaliśmy możemy sobie ją przywrócić. Tym bardzie,j ta opcja jest wymagana przy wgrywaniu wczesnych wersji alpha/ beta romów - do samych testów.

 

  •  Z opcji wybieramy "backup"
  • Następnie zaznaczamy, które dane mają nam się zachować
  • Następnie suwakiem na dole przesuwamy "Swipe..."
  • Po ukończeniu wciskamy strzałkę w rogu [cofnie nas do poprzedniego menu] 
    twrp-backup.jpg


III. Pełne wipe systemu

Ta opcja pozwala na usunięcie wszelkich danych użytkownika [kontakty, aplikacje, gry]. Wykonuje się ją po to, aby po  instalacji innego custom romu nie było problemów z użytkowaniem. Aby uniknąć formatowania karty pamięci lub pamięci wewnętrznej urządzenia nie wybieraj innych opcji, niż te opisane poniżej.

 

  • Klikamy na opcję 'Wipe"
  • Następnie "Advanced wipe"
  • Tu wybieramy:  cache, data, system, dalvik-cache 
  • Na końcu przesuwamy suwak, wtedy zacznie się czyszczenie danych
  • Po ukończeniu wybieramy znów "cofnij"
    wipe1.jpg

 

IV. Instalacja Rom-u.

 

Po wykonaniu powyższych czynności możecie przystąpić do instalacji ROMu a nawet pakietu aplikacji Gapps - w tym wypadku chodzi o romy oparte na CyanogenMod.

 

  • Kliknij na opcję "Install"
  • Następnie wyszukaj z folderów pamięć na którą umieściłeś plik z romem. Najpospoliciej jest cofnąć do folderów systemowych i wyszukać sdcard [pamięć wewnętrzna] lub external_sd [pamięć dodatkowa sdcard] 
  • Gdy wyszukasz ROM kliknij na niego 
  • Na końcu wybierz opcję "Swipe to Confirm Flash"
  • Zacznie się wgrywanie romu, w razie potrzeby cofnij i wgraj Gapps [wymagane dla CM i podobnych romów]
    TWRP-Install-ROM-Files.jpg
  • Po wgraniu plików można wykonać Reboot system

 

Teraz możesz oczekiwać na uruchomienie się telefonu. Może to trwać nawet 30 minut, więc uzbrój się w cierpliwość. 

* Przywrócenie backapu danych.

 

  • Wybierz z recovery "Restore"
  • Zaznacz co chcesz przywrócić
  • Kliknij na opcje "Swipe"

twrp-restore-backup.jpg

 

I to było by na tyle. Mam nadzieje, że jesteś teraz bardziej obyty/ obyta we funkcjach TWRP Recovery

  • Lubię to 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam, po wpisaniu w terminalu komendy wyłącza telefon, lecz nie włącza się on w trybie Recovery. Oczywiście mam twrp.img na karcie pamięci. To nie mój pierwszy ROM, a Xperia M sprawia mi jak do tej pory najwięcej problemów... Nie mogę dostać się do trybu Recovery. Pomocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz jak wgrałeś twrp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Tak, możesz tak zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...

Tak, robiłem. Wgrałem ROM i telefon po wgraniu cały czas ładuje logo startowe i nie chce sie uruchomić. Tak jakbym czegoś nie wgrał przed instralacją ROMu, kiedys miałem ten sam problem i go rozwiązałem, ale to było kilka lat temu dlatego nie pamietam co zrobiłem inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz - Warunki użytkowania, Polityka prywatności