Skocz do zawartości
Forum Android | CyanMod

[LG G2 Mini] [Pytania od zielonego] Instalacja custom romów


czaderak

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czytam i czytam różne strony a wciąż nie mogę dojść do tego co jest czym i jak działa w Androidzie.

 

Czy ktoś może mi wyjaśnić w jaki sposób są od siebie zależne fastboot, bootloader, recovery, kernel, rom i root?

 

Na te hasła natrafiam non stop przy próbach zmiany romu na różnych telefonach. Za każdym razem udaje mi się jakoś to zrobić, ale nie ukrywam, że działam zupełnie po omacku.

 

 

To co na razie wiem na ten temat androida:

ROM to w zasadzie cały system operacyjny

jądrem systemu na którym stoi ROM jest kernel

recovery to menu z którego możliwe jest dokonywanie zmian w ROMie i Kernelu

bootloader to pierwszy kod wykonywany po uruchomieniu telefonu

fastboot to narzędzie konsolowe do podmiany plików systemowych przez port usb

root to konto administratora w androidzie, posiadające uprawnienia do wprowadzania zmian w systemie

 

To co wiem na temat instalacji custom romów:

Żeby zainstalować custom rom trzeba odblokować bootloader, bo w przeciwnym razie zabezpieczenie w nim zawarte może uśmiercić telefon. Żeby to zrobić zwykle używa się narzędzia od producenta telefonu, które z pomocą fastboota podmienia pliki odpowiedzialne za bootloader.

 

Wiem też,  że niektórzy operatorzy (np. Orange) blokują fastboota czyniąc telefony w swojej ofercie niemodyfikowalnymi.

 

Jak już się uda odblokować bootloader to zwykle nowy rom wgrywa się z pliku zip przez recovery. Niestety do recovery menu często trudno się dostać, czasem wymaga to uwcześniejszego odblokowania roota i użycia emulatora konsoli i odpowiedniej komendy. Półbiedy jak znajdzie się program, który zrobi to za nas, ale zdarzają się też perełki w których aby zrootować telefon musimy wgrać zipa przez recovery, do którego nie możemy wejść bo nie mamy roota....

 

Przy czym samo dostanie się do recovery też nie zawsze gwarantuje sukces, bo czasem się zdarza, że recovery po prostu nie widzi zipów, które wgrywamy na kartę sd/pamięć wewnętrzną i wciąż nie możemy ich zainstalować.

 

No i to w zasadzie wszystko czego już zdążyłem się dowiedzieć, natomiast nadal nie wiem:

1. w jaki sposób zależne są od siebie nawzajem kernel, bootloader i recovery? (czy recovery jest w jakiś sposób zależne od kernela lub romu?; czy to bootloader odpowiada za to, że czasem nie da się wejść do recovery przez odpowiednią kombinację klawiszy?)

2. jaka jest prawidłowa metoda sprawdzania czy bootloader jest odblokowany? (kod *#*#7378423#*#* nie zawsze działa)

3. jak po odblokowaniu bootlodera zainstalować nowy rom jeśli recovery nie widzi zipa?

4. jakie są inne metody instalacji custom romów niż przez recovery menu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. to znaczy może ale nie musi custom recovery być zależne od kernela

ad2. podepnij telefon w trybie download, powinno pisać czy jest odblokowany

ad3.możesz wgrać przez adb sideload, aczkolwiek najpierw proponował bym zaktualizowanie custom recovery

ad4. kiedyś wgrywało się przez fastboota ale teraz używa się custom recovery

co do custom recovery, jest kombinacja klawiszy by przejść w ten tryb vol-up i power (?) nie pamiętam już jak to jest na g2 mini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź!

 

ad2. podepnij telefon w trybie download, powinno pisać czy jest odblokowany

 

 

Niestety wyświetla tylko napis "firmware update", ostrzeżenie by nie odłączać kabla i informację "USER B100 UNROOTED"

 

ad4. kiedyś wgrywało się przez fastboota ale teraz używa się custom recovery

 

 

Czy aby wgrać custom recovery potrzebny jest odblokowany bootloader?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do cwm i Bootlooader tak, inaczej wyśiwetli CI się Unsigned Image czy coś

Jeśli odblokowałeś bootloader to sprawdź tym kodem bądź wgraj cwm i jak będzie działać cwm to bt masz odblokowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz - Warunki użytkowania, Polityka prywatności