Skocz do zawartości
Forum Android | CyanMod

1. ROM - Tworzenie ROMu ze źródeł CyanogenMod


Grzesiek95112

Rekomendowane odpowiedzi

W tym tutorialu opiszę, jak stworzyć ROM ze źródeł CyanogenMod na podstawie Sony Ericssona Xperia X8.
Aby móc stworzyć ROM trzeba mieć trochę doświadczenia w systemie linux. Brak znajomości linuxa nie oznacza, że nie dasz rady przejść przez poradnik, jednak może być ciężko. Potrzeba Ci jeszcze trochę chęci i cierpliwości i zainteresowania konslolą(nie PlayStation, chodzi o coś takiego jak Windowsowy wiersz poleceń). Jeśli chodzi o komputer, to są pewne wymagania:

  • Procesor z minimum dwoma rdzeniami, 64 bit
  • System Linux najlepiej z tych opartych na Debianie(Polecam Ubuntu, Linux mint lub Debian. Komendy będą działały pod ubuntu, inne dystrybucje to kwestia dostosowania komend i instalacja brakujących pakietów)
  • 2 gb RAMu
  • 4 gb SWAPu
  • Pojemny dysk twardy. Tak ok. 30 gb lub więcej.

Wyżej wymienione wymagania mają charakter poglądowy. Mogą być wygórowane i na wiele gorszym sprzęcie jest możliwość stworzenia ROMu. Może się jednak zdarzyć, że nie zadziała na wiele lepszym sprzęcie.

No to zaczynamy :)
Pamiętaj, aby komendy wpisywać jako SuperUser.

1. System operacyjny linux i Android SDK

Jeśli jeszcze tego nie masz to szybko ściągaj najnowsze Ubuntu lub Linux Mint i instaluj. Jeśli chodzi o instalacje linuxa i Android SDK, to niestety musisz zrobić to na własną rękę. Dodam, ze linuxa da się z łatwością zainstalować obok Windowsa.

2. Pakiety dla linuxa
Otwórz terminal i wpisz do terminala jako root:

apt-get update

I jeszcze to:

apt-get install git-core gnupg flex bison gperf libsdl1.2-dev libesd0-dev libwxgtk2.8-dev squashfs-tools build-essential zip curl libncurses5-dev zlib1g-dev openjdk-6-jre openjdk-6-jdk pngcrush schedtool libxml2 xsltproc g++-multilib lib32z1-dev lib32ncurses5-dev lib32readline-gplv2-dev gcc-4.7-multilib g++-4.5-multilib

Może się zdarzyć, że powyskakują Ci błędy. Niektóre pakiety mogą juz być zainstalowane. Na wszelki wypadek zrób jeszcze raz:

apt-get update

Możesz tez instalować każdy pakiet osobno. Jeśli nie da się zainstalować kilku pakietów, sprawdź ich nowsze wersje (nie gwarantuje działania).

3. Tworzenie miejsca pracy
Wejdź do terminala, zaloguj się jako root i wpisz:

cd ~mkdir binmkdir cyanogenmodcd cyanogenmodPATH=~/bin:$PATH

4. Repozytorium
W terminalu wpisz:


curl https://dl-ssl.google.com/dl/googlesource/git-repo/repo > ~/bin/repochmod a+x ~/bin/repo

5. Pobieranie źródeł(może trochę potrwać)
Znowu terminal:


Wybrałem gingerbread. Oczywiście można ściągnąć np. ICS (oficjalny cm na x8 niestety kończy się na gingerbread).
6. końcowe komendy

cd ~cd cyanogenmod. build/envsetup.shbreakfast shakira

Shakira to nazwa mojego urządzenia.

7. Budowanie
Terminal:

make -j4 bacon

Lub

make -j4 otapackage

Powinniśmy otrzymać CyanogenMod 7, czyli zmodyfikowany Gingerbread.

Nie jestem osobą, która wszystko potrafi. Jeśli zrobiłem błędy, popraw mnie.

Edytowane przez Pawliniak
Aktualizacja
  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sudo oznacza wykonanie komendy terminalu jako admin w systemach rodziny UBUNTU. Konieczne jest wpisanie swojego hasła. W Debianie można nie korzystać z sudo lecz przed wszystkim wpisać

su

co da nam uprawnienia SuperUsera tak jak w przypadku polecenia sudo

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok będę testerem waszych poradników :D

Nie miałem nigdy styczności z linuxem i tu nasuwa się pytanie czy jako jedyny system na moim komputerze to dobre rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No okey. Ubuntu używam od wersji 5.10 czyli 7 lat więc ten tutek wydaje się być prosty. Ale co dalej? Mam oryginalny rom Ace 2 plus ten poradnik i jak zrobić z tego jedność?

Pawliniak: poczytaj o wubi to jest moim zdaniem rozwiązanie dla was a nie vm.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Czy to można wgrać na każde urządzenie? Czy są jakieś wymagania co do np. typu procesora, pamięci itd. ?

Chciałbym to wgrać na tablet Lark 70.3

Niestety trzeba to dostosować do urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hmm czy dobrze zrozumiałem ? czyli jak bym chciał wgrać jakiś inny ROM (np. CM10) na swój tablet, to wpierw muszę mieć źródło oryginalnego ROMu z mojego tabletu ?, potem podmiana plików z jakiegoś innego ROMU (np. CM10)+ źródło oryginalnego ROMu no i pstryk kompilacja - mam custom ROM na swój tablet? Bez żadnych compatibility pack itp? Coś mi to brzmi za pięknie, więc podejrzewam że coś źle zrozumiałem hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm czy dobrze zrozumiałem ? czyli jak bym chciał wgrać jakiś inny ROM (np. CM10) na swój tablet, to wpierw muszę mieć źródło oryginalnego ROMu z mojego tabletu ?, potem podmiana plików z jakiegoś innego ROMU (np. CM10)+ źródło oryginalnego ROMu no i pstryk kompilacja - mam custom ROM na swój tablet? Bez żadnych compatibility pack itp? Coś mi to brzmi za pięknie, więc podejrzewam że coś źle zrozumiałem hehe

Ostatnio czytając o kompilacji AOSP przeczytałem że żeby skompilowac go na dane urządzenie wystarczy podmienić pliki z AOSP na Te z Twojego telefonu które są w paczce. (Niedługo będe próbował ;_; ) więc wydaje się że to "proste"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 4 lata później...

witam czy kali Linux tez się nadaje czy jeśli ktoś zrobił rom można go poprawić w systemie Windows czy trzeba to zrobić na linux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz - Warunki użytkowania, Polityka prywatności