Skocz do zawartości
Forum Android | CyanMod
  • 0

Podstawowe zasady użytkowania baterii do laptopa/telefonu (Kalibracja baterii)


Provectus

Pytanie

Podstawowe zasady użytkowania baterii do laptopa/telefonu. 

1. W pierwszym okresie nowo zakupionej baterii należy ją co najmniej dwa lub trzy (zalecane pięć) razy w pełni rozładować i naładować na wyłączonym sprzecie. Proces jest niezbędny w celu prawidłowej kalibracji baterii. 

2. Każdą baterie należy co najmniej dwa razy w miesiącu w pełni rozładować i naładować. 

3. Unikaj pracy wyłącznie na ładowarce/zasilaczu! Telofony/Komputery przenośne są z zamysłu przeznaczone do pracy w różnych warunkach, dlatego co jakiś czas należy pracować na baterii!

4.Każda bateria ma określoną, szacunkową ilości cykli ładowania, dlatego tez unikaj ciągłego podłączania i odłączania baterii od zasilacza. Jeżeli bateria się rozładuje, naładuj ja do pełna i pracuj na niej ponownie!

5. Jeżeli nie zamierzasz korzystać z baterii przez dłuższy czas (np. 6 miesięcy) naładuj ją do poziomy 60%-100%, wyciągnij z komputera/telefonu i umieść w suchym miejscu o stałej, umiarkowanej temperaturze. 

PS: najlepsze ogniwa produkuje Japoński koncern “BAK”

 

Dla tych co twierdzą ze bateria trzymie im 1-2 dni :P
Prawidłowo kalibrowana bateria od nowości...
 
post-32155-0-73006900-1412805711_thumb.p
  • Lubię to 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dlaczego producenci nie mówią "ci" prawdy a są nieuczciwi: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/francja-kary-sprzet-zaprogramowane-awarie.html ;) ten temat ww to jeden z kilkudziesięciu rozwiązań, prawidłowe korzystanie z akumulatorów (baterii) to jeden przykład kropla w morzu ;) tylko pamietaj, na uszkodzone ogniwa w baterii to nie działa, dlatego to sie stosuje najlepiej na nowych fabrycznie ogniwach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja jako tester... nie do końca wierze w ten sposób.

(chociaż jestem po szkole elektronicznej- technikum)

duże znaczenie w androidach ma system.

 

Przykład na Note II

1. ROM na bazie Kit Kat - C-ROM - bateria szybko spada przy średnim użytkowaniu.. nawet bez ingerencji w telefon spada 10-15%...

 

2. ROM na bazie Kit Kat - AOKP (Andoid Open Kang Projekt) - bateria trzyma dłużej, 2 razy dłużej niż w/w przypadku.

 

I niech ktoś mi wyjaśni dlaczego.

Nie ma tu związek z kalibracją. Ja nadal uważam, iż rozładowanie pełne baterii, może spowodować pustą baterię, czyli brak ładowania jej.
Ale musze też zaprzeczyć, iż nie spotkalem się z potwierdzeniem, że rozładowanie baterii powoduje syndrom pustej baterii w androidach. (ma to miejsce np. w Lumiach) 

 

TO już moja ocena. 

Edytowane przez NeoCM
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

system nie pozwala rozładować baterii do maxa, zachowa rezerwe 5%  w trybie doładowania to 15-30%, system ma znaczenie też, ile w tle lata procesów to logiczne imho na modach to lata wiecej zbednych usług niż na czystym, ale kalibracja baterii to podstawa, bo nie mają efektu pamieci baterie wiec te działanie zostało przeniesione na system, wiec nie uczony system analizuje baterie w małym stopniu i zapisuje w chipie baterii odcinając pozostałe ogniwa, wiec bateria jest sztucznie postarzana ;) to chwyt marketingowy, ale prawdziwy... masz stare ogniwa dużo nie zyskasz, ale na nowych fabrycznie sporo... testowałem to na mb511 i N70, po dwie identyczne baterie (technicznie to akumulatory nie baterie ^^) o tej samej pojemnosci oryginalne i nowe, (nie skoda było stracić 100zł) i po poł roku kalibrowana straciła 3% a nie kalibrowana 50% 

 

po kilku połaczeniach, wifi, sms od poprzedniego stanu

 

post-32155-0-63438000-1412924771_thumb.p

PS: mnie mój profesor uczył tego ze teoria to podstawa a praktyka do weryfikowania podstaw i ich dopasowaniu, ale nie można ufać ślepo ani teorii ani praktyce, ale pamiętać trzeba że prawda to połączenie praktyki i teorii razem, to one mówia co jest prawda a co mitem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam,

temat baterii (jej żywotności, sprawności) przewija się praktycznie na każdym forum ;) Coraz więcej urządzeń ma baterie niewymienialne (a przynajmniej producent znacznie to utrudnia :-/) więc nie dziwi mnóstwo zapytań i wątpliwości.

Właśnie dotarł do mnie nowy smartfon i zajrzałem do instrukcji producenta, a w niej informacja jak byk, żeby baterię przed pierwszym uruchomieniem urządzenia naładować. Ja zwykle robiłem to co poniżej w punkcie 1:

 

 

1. W pierwszym okresie nowo zakupionej baterii należy ją co najmniej dwa lub trzy (zalecane pięć) razy w pełni rozładować i naładować na wyłączonym sprzecie. Proces jest niezbędny w celu prawidłowej kalibracji baterii.

czyli włączałem telefon/smartfon od razu i dopiero po 1-szym rozładowaniu podłączałem ładowarkę...  -_-

 

Po drugie jak rozumieć "w pełni rozładować"? Czy do momentu, aż urządzenie samo się wyłączy, czy do momentu zasygnalizowania o słabej baterii i konieczności podłączenia ładowarki  ;)

Dodam, że z obiema wersjami zalecanych sposobów "rozładowań" się spotkałem i raczej obstawiałem na -poczekanie do całkowitego wyłączenia sprzętu-... Ale wydaje mi się (a może to przypadek), że w ten sposób spowodowałem wcześniejsze uszkodzenie akumulatora w laptopie Toshiba. Stąd moje wątpliwości i tym razem skłaniałbym się do wersji -oczekiwania na komunikat urządzenia/systemu o konieczności ładowania- . Z drugiej zaś strony, jak czytam m.in. w tym wątku, w bateriach, a właściwie akumulatorkach nowego typu szkodliwe jest doprowadzenie do całkowitego rozładowania i pozostaje nam zaufać systemowi urządzenia, że do tego nie dopuści, zachowując niewielką porcję energii w ogniwach.

 

Kolejne punkty nie budzą żadnych wątpliwości - przy wyjaśnieniu wątpliwości z punktu 1  :D  

 

Kończę, żeby za bardzo nie komplikować od rana swoimi wywodami :rolleyes:

Jakie są Wasze opinie/doświadczenia w tej materii?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

nie, az urządzenie wyłaczy sie i nie bedzie mozna korzystac z urządzenia, ale prawdzie mówiąc i tak telefon rezerwuje sobie 10% baterii wiec jej nie ma jak uszkodzić a to co ty mówisz musiałes miec bios starej daty, co rezerwy nie trzymał wcale... ale mówie nowe urządzenia mają zapisaną rezerwe systemową do podtrzymania pamieci wiec nie ma jak rozładowac baterii do "zera"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

OK - wszystko jasne, dzięki.

A jeżeli chodzi o pierwsze ładowanie, to wg mnie i tak bateria jest wstępnie naładowana przez producenta i jej doładowanie po wyjęciu z pudełka jest zbędne. Dlaczego więc instrukcja mówi coś innego? (Planowane postarzanie?  ;)) Lepiej chyba zacząć korzystać z telefonu i doładować ją później, zgodnie z tutejszymi poradami - to tyle ode mnie w tym temacie  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W sumie to kolega ma racje.

Bo jak rozumieć te pojęcie "w pełni rozładować."

 

Ja mocno obserwuje ten wątek.. I nie wiem.. 

 

 

Każdą baterie należy co najmniej dwa razy w miesiącu w pełni rozładować i naładować. 

ale.. jak ją rozładować?  Jeżeli się nie da, bo system nie pozwoli. Czyli brakuje punktu wyjaśniającego "do którego momentu ją rozładować".
 LUB
Na jaki poziom baterii zwrócić uwagę w trakcie pełnego rozładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pełne rozładowanie to do momentu aż telefon nie bedzie mógł prawidłowo byc uzywany, logiczne nie? a pełne naładowanie to aż dioda, ikona baterii wskaże że bateria jest naładowana..logiczne nie?  z tym ze ja wole nawet 30 minut dłużej trzymać... bo na swoim P710 na KK jest tak, ze bateria ikony pokazuje full to dioda ładowania cos przeciwnego, celowo wgrali 10% rezerwy by bateria 2x szybciej sie zużywała ;)

 

OK - wszystko jasne, dzięki.

A jeżeli chodzi o pierwsze ładowanie, to wg mnie i tak bateria jest wstępnie naładowana przez producenta i jej doładowanie po wyjęciu z pudełka jest zbędne. Dlaczego więc instrukcja mówi coś innego? (Planowane postarzanie?   ;)) Lepiej chyba zacząć korzystać z telefonu i doładować ją później, zgodnie z tutejszymi poradami - to tyle ode mnie w tym temacie   ;)

 czytaj uwaznie, rozładować wiec logiczne ze musisz ogniwa opróżnić... a to że jest naładowana to nie producent bo max 10% + 10% rezerwy jest naładowane ale sami pośrednicy ładuja celowo.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moja bateria trzyma w laptopie trzyma 3 minuty, szkoda ze od nowości nie trzymałem się zasad

tylko ze to do ogniw Ni-MH, starszej generacji odpadają :P ja w swoim poczciwym n200 sie trzymałem i bateria 5 lat działała i wytrzymywała 2,10h :P ale po 5 latach raz a konkretnie padła :P miała prawo... nowe padaja po roku :P ale to wina użytkownika jak i ogniw samych czyli uzytych Lishen lub no name :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

system nie pozwala rozładować baterii do maxa, zachowa rezerwe 5%  w trybie doładowania to 15-30%, system ma znaczenie też, ile w tle lata procesów to logiczne imho na modach to lata wiecej zbednych usług niż na czystym, ale kalibracja baterii to podstawa, bo nie mają efektu pamieci baterie wiec te działanie zostało przeniesione na system, wiec nie uczony system analizuje baterie w małym stopniu i zapisuje w chipie baterii odcinając pozostałe ogniwa, wiec bateria jest sztucznie postarzana ;) to chwyt marketingowy, ale prawdziwy... masz stare ogniwa dużo nie zyskasz, ale na nowych fabrycznie sporo... testowałem to na mb511 i N70, po dwie identyczne baterie (technicznie to akumulatory nie baterie ^^) o tej samej pojemnosci oryginalne i nowe, (nie skoda było stracić 100zł) i po poł roku kalibrowana straciła 3% a nie kalibrowana 50% 

 

po kilku połaczeniach, wifi, sms od poprzedniego stanu

 

attachicon.gifScreenshot_2014-10-10-00-13-20.png

PS: mnie mój profesor uczył tego ze teoria to podstawa a praktyka do weryfikowania podstaw i ich dopasowaniu, ale nie można ufać ślepo ani teorii ani praktyce, ale pamiętać trzeba że prawda to połączenie praktyki i teorii razem, to one mówia co jest prawda a co mitem ;)

Co to za program? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Provectus

 

Ja niestety męczęsię z problemem baterii. Szukałem kiedyś baterii do mojej Toshiby Satellite L750D-12K ale dziwnym trafem nie ma już oryginalnych baterii tylko jakieś Green Celle i inne cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakbym słyszał pogadanki speców z komisów i innych salonów...

 

Baterii się nie formuje! Baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe są formowane w fabryce.

 

Baterie te warto za pierwszym razem rozładować do 5-10% i ładować na wyłączonym sprzęcie.

 

Rozładowywanie do końca nie jest dla nich korzystne, mimo, że nawet przy pełnym rozładowaniu mają jeszcze trochę energii.

 

Rozładowanie do tych 5-10% warto powtarzać co miesiąc dwa.

 

W ten sposób traktuje swoje baterie i nie zauważyłem żadnych problemów. Trzymają tak długo na ile wystarczy ich pojemność przy moim użytkowaniu.


@Provectus

 

Ja niestety męczęsię z problemem baterii. Szukałem kiedyś baterii do mojej Toshiby Satellite L750D-12K ale dziwnym trafem nie ma już oryginalnych baterii tylko jakieś Green Celle i inne cuda.

Green Celle możesz spokojnie brać. Polecam sklep Świat Baterii. Zawsze od nich biorę batki, jak coś jest tylko nie tak to nie ma najmniejszych problemów z wymianą czy zwrotem pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@lysyzbrazzers

 

Akurat mi te z Enestaru bateria padła po 6-7 miesiacach. Teraz mi trzyma 40 min XD. Może coś od Zetanoteboks wezmę...? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Inżynier

Jest tu taki topic jak kalibracja baterii,

Na pewno możesz sprobowac skalibrowac baterie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Inżynier wiele ludzi twierdzi że pomaga im

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo, bardzo interesujący temat. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach co baterie są jakie są ;)

Szczerze mówiąc nie wiem czy mi dobrze trzyma bateria czy nie, ale kiedyś zakupiłem nową baterię Green Celle do mojej S4 i jakimś trafem siedzi w szafce od jakichś 5 mies ;) (nie będę sie rozpisywał dlaczego bo nie o to chodzi) Pytanie do pana Provectus czy jakbym włożył ją do telefonu i skalibrował Twoim sposobem to miałbym lepszy efekt jak teraz? (1 dzień max tz. odłączam o 6:00 rano i muszę podłączyć o ok 18:00-20:00 wieczór, przy... no powiedzmy ponad średnim użytkowaniu)

PS. Nie powiem bo po wgraniu CM 12.1 bateria trzyma mi przeważnie do tej 20:00-22:00. Ale w sumie wszystko zależy jaki dzień i jak używam telefon :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

zależy od stanu ogniw, nie oczekuj że jak masz w fonie powłączane bzdury zarłoczne czyli wifi czy lte 24/5 to ci zrobi zaraz x5 zywotnosc, tutaj chodzi raczej o prawidłowe użytkowanie ogni i nauczenie chipu baterii i softu pojemnosci prawidzej ale czy na starych ogniwach polepszy to loteria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz - Warunki użytkowania, Polityka prywatności