Skocz do zawartości
Forum Android | CyanMod

Xperia X8 - Początki z modyfikowaniem


Grzesiek95112

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Sony Ericsson nie zamierza oficjalnie wydawać nowych aktualizacji do X8. Całe szczęście istnieje wiele deweloperów i programistów, którzy wydają wiele nieoficjalnych aktualizacji, np. CyanogenMod.

W tym tutorialu postaram się jak najprościej opisać jak wziąć się za modyfikowanie naszej Xperii X8. Będą tu opisane takie czynności jak rootowanie, wgrywanie Xrecovery, a na samym końcu dowiesz się, w którym miejscu wgrywa się nowe oprogramowanie.
 

Musisz wiedzieć że ingerowanie w oprogramowanie wiąże się z utratą gwarancji. Robisz to na własną odpowiedzialność. Za wszelkie nieudane próby ja, oraz te forum nie odpowiadamy.


Wymagania:
- Sony Ericsson Xperia X8 z Androidem 2.1
- Kabel USB
- Sterowniki(najlepiej zainstalować PC Companion), trochę plikówaplikacje.zip i SuperOneClick.
- Dostęp do internetu(Android Market)

Zanim się za cokolwiek zabierzesz musisz się dowiedzieć kilku rzeczy (jeśli już trochę wiesz na ten temat, możesz przejść do punktu drugiego).

  • Trochę teorii:
    Rootowanie – pewnie już wiesz, że na zwykłym androidzie oprócz zmiany ustawień, tapety, położenia ikonek nie wiele można.Root(inna nazwa SU – od SuperUser) - nazwa uniksowego konta, które ma pełną kontrolę nad systemem, mając takie konto, możesz zrobić już trochę więcej ze swoim telefonem (zepsuć, usunąć aplikacje systemowe, itd.)
    Custom ROM – system „nieoficjalny”, np. CyanogenMod. Np. taki spakowany zip, z którego instaluje się system.
    Soft – Oprogramowanie, np. Android w naszej X8.
    Stock ROM – system „oficjalny”. Jeśli w Twoim telefonie nic nie było grzebane, to masz Stockowy system.
    Kernel – jądro całego systemu. Takie centrum, które obsługuje Ci telefon i Twoje aplikacje. Jeśli w Twoim telefonie nic nie było grzebane, to masz Stockowy kernel. Przed wgraniem romu musisz wiedzieć jakiego kernela wymaga. Aby wgrać inny Kernel, musisz mieć złamany bootloader, są jednak romy działające na stockowych kernelach.
  • Rootujemy telefon, ale jak? Najpierw wejdź w ustawienia telefonu > Aplikacje > Dla programistów > Debugowanie USB, potem jeszcze raz w ustawienia telefonu > Aplikacje > Nieznane źródła. Zainstaluj sterowniki, a najlepiej PC Companion posiadający je (ja mam Vistę i przy instalacji sterowników wywalało mi błąd, zainstalowałem PC Companion i zaoszczędziłem sobie trochę czasu). Czas ściągnąć i wypakować SuperOneClick(aplikacja, która rootuje twój telefon jednym kliknięciem). Gdy się wypakuje uruchom to, podłącz telefon(W telefonie opcja Podłącz telefon), kliknij Root. Program powinien Cię przeprowadzić przez proces rotowania, jeśli się zwiesi odłącz telefon i podłącz, a jak to nic nie da, spróbuj jeszcze raz (ja próbowałem 3 razy, w końcu pomogło ponowne uruchomienie telefonu). Gdy program zakończy rotowanie klikamy tak, aby włączyć test. Program wtedy zainstaluje SU. Po całym procesie należy ponownie uruchomić telefon.
  • Mamy zrootowany telefon. I co dalej? Wchodzimy do Android Market i instalujemy aplikacje BysyBox. Następnie instalujemy najlepiej używając Astro aplikacje RootExplorer i xRecovery installer aplikacje.zip. Wchodzimy do RootExplorer, zezwalamy na korzystanie z SU. Powinna pojawić się lista folderów. Wchodzimy w system i klikamy Mount R/W. Następnie uruchamiamy xRecovery installer, zezwalamy na korzystanie z SU, klikamy install xRecovery. Powinny pojawić się trzy zielone ptaszki(jeśli nie, sprawdź czy wszystko dobrze zrobiłeś). Gdy wszystko jest tak jak trzeba, Twój telefon jest już przystosowany do wgrywania wielu custom romów(na razie tylko pod Stock Kernel).
  • Aby dostać się do xRecovery należy ponownie uruchomić telefon, a gdy przy starcie widzimy napis Sony Ericsson klikamy wielokrotnie wstecz. powinno ukazać się menu xRecovery, nawigujemy bocznymi przyciskami głośności, wstecz do cofania, a środkowy klawisz menu do zatwierdzania. Aby zainstalować nowy system wchodzimy w install custom zip, tam wybieramy choose zip from sd card (musimy taki rom posiadać na karcie, np. CyanogenMod), odszukujemy nasz rom i instalujemy(dobrze by było przed instalacją zrobić kopie poprzedniego romu w zakładce Backup and Restore, na karcie pamięci trzeba mieć na to trochę pamięci). Należy wiedzieć, jaki kernel dany rom potrzebuje. Po instalacji romu bardzo zalecane jest użycie opcji Factory reset (Full wipe). Możemy teraz uruchomić ponownie telefon i cieszyć się nowym oprogramowaniem.

__________________
W razie czego przepraszam za błędy, gdy będę o jakimś wiedział, porawię.
Zezwalam na kopiowanie pod warunkiem, że będzie napisany autor, czyli ja.

  • Lubię to 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz - Warunki użytkowania, Polityka prywatności